Evid-Sen üyeleri meclise gitti: “Taleplerimizin takipçisi olacağız”

0

12 Ocak Cuma günü, Ev İşçileri Dayanışma Sendikası (Evid-Sen) üyeleri, toplu iş sözleşmelerinin kanunlaşması ve ev işçilerinin yaşadığı hak ihlallerini konuşmak için Çalışma Bakanı Jülide Sarıoğlu ile görüşmek üzere Ankara’ya gitti.

Düşük ücretlerle, işveren tarafından cinsel saldırıya, tacize, şiddete maruz kalarak, kimi zaman maaşları verilmeden, kötü koşullarda çalıştırılan ev işçilerinin haklarını güvence altına almak için mücadele eden Ev İşçileri Dayanışma Sendikası üyeleri, 12 Ocak Cuma günü, hazırladıkları toplu iş sözleşmesi önerilerinin kanunlaştırılması ve işçilerin taleplerini dile getirmek için meclise gittiler. Hazırladıkları iş sözleşmesi ve yönetmelikle ilgili olarak Çalışma Bakanı Jülide Sarıoğlu’ndan toplantı talebinde bulunan ancak talepleri karşılıksız kalan Evid-Sen üyeleri, Uluslarası Çalışma Örgütü (ILO) ve Meclis İnsan Hakları Komisyon Başkanı Fatma Benli ile bir görüşme gerçekleştirdiler. Evid-Sen üyeleri, aynı zamanda AKP Milletvekili olan Fatma Benli’nin, Jülide Sarıoğlu’na Evid-Sen üyelerinin taleplerini ileteceği ve bu doğrultuda aile ve sosyal politikalar bakanlığıyla bir görüşme gerçekleştireceği, uluslarası çalışma örgütünün de bu konunun takipçisi olacağı ve ellerinden gelen her şeyi yapacakları yönünde sözler verdiğini ifade etti.

Ardından CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile bir görüşme gerçekleştiren Evid-Sen üyeleri, Tanrıkulu’nun da hazırladıkları sözleşmenin kanunlaştırılması için CHP’li vekiller tarafından imzaya sunulacağı sözünü verdiğini de dile getirdiler.

‘’Ev işçilerinin işveren tarafından uğradığı tacizin ardı arkası kesilmiyor. Arkadaşlarımız çalışırken camdan düşerek hayatını kaybediyor, sakatlanıyor, kanser oluyor ve sigortasız oldukları için tedavilerini sürdüremiyorlar. İşveren tarafından cinsel saldırıya uğruyor, şiddete maruz kalıyorlar. Ev işçilerinin beyanının esas alınması ve işçilerin itibarsızlaştırılmasına son verilmesi gerekiyor. Dinlenme süremiz, bir yemek veya çay saatimiz bile yok. Hazırladığımız iş sözleşmesi bunların hepsini kapsıyor. Sözleşmenin en azından Çalışma Bakanlığı’nın kendi internet sitesine koyulması yönünde bir öneride bulunduk. Bu hem işverenin hem de işçinin nasıl davranması gerektiği konusunda yönlendirici olacaktır. Taleplerimiz gerçekleştirilirse pek çok sorunun giderileceğini düşünüyoruz’’ diyen Evid-Sen Genel Başkanı Gülhan Benli, Ev İşçileri Dayanışma Sendikası olarak taleplerinin takipçisi olacaklarını ve yaşadıkları hak ihlallerine karşı mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

İlknur Karadeniz

Gazete Hayır

Share.

Comments are closed.