Ermenekli madenciler hakları için direnişte!

0

Ermenek’teki Cenne Kömür İşletmelerinin 1 no’lu ocağında çalışan madenciler haklarını almak için 10 gündür direniyor.

Geçtiğimiz Kurban Bayramından bu yana toplamda 8 aydır maaşlarını alamayan Ermenekli madenciler, bundan 1 ay önce direnişe geçmiş ve patronun alacakları ödeyeceğine dair verdiği söz sonucunda direnişi bitirmişlerdi. Ancak birkaç kişi dışında maaşlar yatırılmadığı gibi direnişte yer alan işçiler işten çıkarıldı.

Maden ocağında kaçak olan çalışan madenciler “Bacalarda oksijensiz çalıştırılıyoruz, nefeslerimiz bitti ama maaşımızı alamadık, hastaneye ilaç paramızı ödeyemedik. Gelen bütün müfettişler şimdiye dek duruma göz yumdu, hepsi ağanın adamı” diyerek yaşadıklarını anlatıyor.

Zaten ağır koşullarda çalışırken üstüne işten çıkarılmalar yaşanınca, yaklaşık 85 kişinin çalıştığı 1 no’lu ocakta 50’ye yakın işçi direnişe geçti. Belediye Başkanı’ndan Kaymakamına kadar herkesin haberdar olduğu direniş, bugün 11. gününde devam ediyor.

“Karaman’da karun kadar zengin olan işverenler burada yüzlerce madenciyi dolandırıyor. Şirketin asıl sahibi Fehmi Özbey Konya’da saygın bir iş adamı ama kaç kişiyi dolandırdığı belli değil. Bunu ortaya çıkarmak için Kaymakamlık, Valilik dahil resmi dairelerin hepsine gittik. Hiçbir resmi kurumdan cevap alamadık” diyen madencilerin bir kısmı geçtiğimiz gün Kaymakamlık önüne gidip açıklama yapmak istediler. Ancak bizzat Kaymakam açıklama yapmalarına izin vermeyip orayı terk etmemeleri halinde polisin müdahale edeceği tehdidinde bulundu. Vali’den Kaymakam’a kadar tüm bürokrasi madencilere kapılarını kapatarak patronun yanında yer almış durumdalar.

Buna rağmen geri adım atmayan madenciler 11 gündür ocağın önünde yatıyor, haklarını alana kadar da ocağı terk etmemekte kararlılar. Haklarını vermeyen Cenne Kömür İşletmelerini ise 28 Ekim 2014’te 18 madencinin yaşamını yitirdiği Ermenek Maden Katliamından sorumlu firma olarak tanıyoruz.

Tüm haksızlıklara göğüs geren Ermenekli madenciler herkesi dayanışmaya çağırıyorlar!

Share.

Comments are closed.