Eren Enerji’de sendikal sebeple işten atma: İşçiler eylemdeydi

0

Zonguldak Eren Enerji’de çalışan ve Enerji Sen’e üye olan 13 işçi işten atıldı. Enerji Sen ve Limter-İş, ortak eylem yaparak atılan işçilerin geri alınmasını istedi.

DİSK’e bağlı Enerji Sen ve Limter-İş sendikaları, Zonguldak’ta Eren Enerji’de yaşanan işçi kıyımı ve sendika düşmanlığını protesto etti. ETHA’nın haberine göre Eren Holding önünde bir araya gelen enerji ve tersane işçileri, “Sendikalı olduk işten atıldık. İşimizi geri istiyoruz” yazılı pankart açtı. Eyleme DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı da katıldı. Açıklama yapan Enerji Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, Eren Enerji’de kötü çalışma koşullarına karşı Enerji Sen’e üye olan 13 işçinin işten atıldığını hatırlattı.

Keskin, Eren Enerji’deki insanlık dışı çalışma koşullarını şöyle anlattı:

“İşçiler yıllarca Eren şirketinde kölece çalışma koşullarına mahkum edildiler. Zaten düşük ücretle çalıştırılan işçilere şirket yetkilileri iki yıl boyunca zam yapmayacaklarını ilettiler. Bunlar yetmemiş gibi yaşamsal bir ihtiyaç olan su dahi işçilere verilmedi, işçiler deniz suyu içmeye mecbur bırakıldı.”

Eren Enerji patronlarının yasa kanun tanımadan işçileri işten attığını ve bu kıyıma karşı anayasal haklarını kullandıklarını söyleyen Keskin, mücadelenin sonunda kazanacaklarını vurguladı.

Share.

Comments are closed.