Ege Üniversitesi Direnişçileri: “KHK ile öldürdünüz, gömmeyi unuttunuz!”

0

696 sayılı taşeron yasası ile işlerinden atılan Ege Üniversitesi işçileri direnişlerinin 2.ayında Mezarlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı. 

İzmir’de Ege Üniversitesi bünyesinde çalışan işçiler, taşerona kadro yalanı ile çıkartılan KHK sonucunda ‘güvenlik bahanesi’ ile işten atıldı. İşlerinden olan işçiler ise geri iadeleri sağlanana kadar direnişe devam edeceklerini belirtmişlerdi. Direnişlerinin 2.ayında işçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü önüne giderek eylem yaptı. “KHK ile öldürdünüz, gömmeyi unuttunuz” diyerek basına açıklaması yapan işçier, kefen giyerek işten atılmalarını protesto etti.

İşçiler beyaz kefen giyerek boyunlarına dövizler astı. “İşsizlik ölüm demektir”, “Al kadronu ver işimi”, “KHK beni ve geleceğimi öldürdü” yazılı dövizler ile basın açıklaması gerçekleştiren işçiler, kısa süreli yol kesme eylemi de gerçekleştirdi.

İzmir’de işçilerden kefenli eylem: Öldürdünüz, bari gömün!

Ege Üniversitesi Rektörlük önünde direnişlerine devam eden işçiler, öncesinde Cumhuriyet Savcılığına giderek: “Suçlu isek yargılayın” talebinde de bulundu. Aynı zamanda işçiler 696 sayılı KHK ile işten çıkartıldıklarından ötürü İş-Kur aracılığıyla da herhangi bir işe giremiyor.

 

Share.

Comments are closed.