Doğum hastanesinde çalışan kadınlar hamile kalınca SMS’le işten atıldı

0

Adana’da özel bir kadın doğum hastanesinde çalışan biri hemşire diğeri ise sekreter iki kadın, hamile olduklarını öğrendikleri gün işten çıkarıldı. Kadınlar hamile kaldıkları için işten çıkarılmalarının adil olmadığını, bu nedenle yargıya başvuracaklarını söyledi.

İHA’nın haberine göre, özel bir kadın doğum hastanesinde çalışan hemşire Raziye Sevgili (23) ile aynı hastanenin acil servisinde sekreter olarak çalışan Gencay Deveci (33), yapılan kontrollerde 5,5 haftalık hamile olduklarını öğrendi. Bu durumu işyerine de bildiren kadınlardan önce Deveci’ye SGK’den işten çıkarıldığına dair mesaj geldi. Hemen patronun yanına giden Deveci, kendisine mesaj geldiğini belirterek bunun doğru olup olmadığını sorunca işten çıkarıldığını anladı. Ardından patron tarafından çağrılan Raziye Sevgili’ye de işine son verildiği bildirildi.

Bir doğum hastanesinin “müşterisi” olan hamile kadınlara bir meta olarak değer biçen yönetimler, hastanede çalışan kadınları ise maksimum düzeyde sömürmek için hamilelikleri ile birlikte işten atacak kadar alçaklar. Her iki durumda da kadınları doğurganlıkları sebebiyle sömürülecek nesneler olarak gören sermayenin iki kadın çalışana yaşattıkları şu şekilde:

‘Gebelikten dolayı çıkarıldığımı söylediler’
Sevgili, gebeliğini tespit ettiği gün hiçbir gerekçe sunulmadan işine son verildiğini belirterek, “Gerekçe olarak gebeliğimi gösterdiler. Herhangi bir tutanağım ve yüz kızartıcı bir suçum yoktu. Kadın, doğum ve çocuk üzerine kurulmuş özel bir hastaneydi, ben orada ameliyathanede cerrahi hemşireydim. Hastanenin ortaklarından bir doktor beyle görüştüm ve bana direkt gebelikten dolayı çıkarıldığımı söylediler. Yaklaşık 5.5 aylık sigortalı çalışıyordum” dedi.

Sevgili, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hamile olduğumu öğrendiğim gün eşimle bu mutluluğu yaşayamadık; çünkü 1 saat sonra işten çıkartıldığım haberini aldım. Biz hâlâ olayın şokundayız ve sıkıntılarını da yaşıyoruz. Bizim için çok yıpratıcı bir süreç oldu. Ben bu saatten sonra bir iş bulamayacağım; çünkü gebe olarak iş başvurusu yaptığımda hiçbir yer kabul etmeyecektir, bu anlamda mağduruz. Yasal süreci başlatmayı düşünüyoruz ve bu olayın takipçisi olacağız.”

‘Neden gebe kalıyorsun, dediler’

Deveci ise işten çıkartıldığını SGK’den gelen bir SMS ile öğrendiğini anlatarak, “Bana açıklama olarak ‘küçülmeye gidiyoruz’ dediler. Ama ben de kendilerine geçen hafta gebe olduğumu söylemiştim. Geçen hafta test yaptım ve sonra işyerine söyledim, zaten sonrasında işime son verildi. Ben hastanenin acil bölümünde sekreter olarak görev yapıyordum. Bu ikinci çocuğum ama 9 sene sonra olan bir çocuktu. İşyerine hamile olduğumu söylediğimde, ‘Sen bana büyük darbe attın, madem çalışmayı düşünüyordun neden gebe kalıyorsun?’ denildi” diye konuştu.

Şikâyetçi olacağını söyleyen Deveci, “SGK’dan bana mesaj geldi ve ‘4A kapsamındaki iş hakkınız feshedilmiştir’ yazıyordu. En mutlu günümde işten çıkartıldım, söylenecek bir şey yok, psikolojim bozuldu. Kendimde değilim, sancım da başladı. Ben bebeğimi kaybedersem Allah korusun, bunun ardı arkası gelmeyecek. Şikâyetçi olacağım, elimden geleni yapacağım. Bir de şöyle bir durum var: Ben 28 Ağustos’ta işe girdim, sigortamı 21 Eylül’de yaptılar. Yani 1 ayımı da orada yediler” dedi.

Hastane yönetimi ise işten çıkartılan iki kadının küçülmeye gidildiği için işlerine son verildiğini iddiasında bulundu.

 

 

Share.

Comments are closed.