DİSK Tekstil tarafından satılan Bravo işçileri, hakları için eylem çağrısı yaptı

0

2016 yılının Temmuz ayında iflas eden Bravo Tekstil’de çalışan işçiler, işsiz kaldıkları gibi haklarını da alamadılar. Hakları gasp edildiği gibi hemen ardından sendikaları olan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası (DİSK TEKSTİL) tarafından da satıldılar.

Bravo Tekstilde çalışan ve Zara, Next ve Mango gibi mağazalara üretim yapmakta olan tekstil işçileri fabrikanın batmasından sonra sendikaları DİSK TEKSTİL tarafından da satıldılar. Yalnız kalan işçiler mücadeleyi sürdürürken 11 Şubat’ta yapacakları eyleme çağıda bulunan bir metin yayımladılar.

İşçilerin yayımladıkları metnin tamamı şöyle:

“Değerli arkadaşlar,

Biz 2016 Temmuz ayına kadar sıradan insanlarken çalıştığımız fabrika Bravo Tekstil’in batması ile Bravo mağdurları olduk.

Bir buçuk yıldır üretim yaptığımız markalar olan Zara, Next ve Mango’ya karşı yaptığımız kampanyalardan bizleri ara ara duymuş olabilirsiniz.

Şimdi sendika bizi mağdur ediyor!

Çalıştığımız fabrika battıktan sonra DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası’nın avukatları aracılığı ile davalar açtık. Ancak Bravo’dan geriye bir şey kalmadığı için hiçbir şey alamadık. Sendikanın girişimleri ile Temiz Giysi Kampanyası bizim sorunumuzu Acil Eylem (Urgent Appeal) olarak kabul etti. Bu markalardan Zara’nın (Inditex grubu) uluslararası küresel sendika Industriall ile bir sözleşmeye imza atarak, işçilerin alacaklarından doğrudan sorumluluğu kabul ettiklerini öğrendik. Temiz Giysi Kampanyası’nın girişimleri ile markalar sorumluluklarını kabul etti ancak küresel sendika Industriall’un dahil olup bu soruna liderlik etmesini istedi. Industriall dahil olduğunda bizleri mavi yaka ve beyaz yaka olarak ayırarak sözleşmenin sadece mavi yakayı kapsadığını söylediler. Markalar da Industriall’un mavi yaka olarak işaretlediği 77 işçinin alacağı olan 210 bin Euro’yu ödeyeceğini kabul etti. Bu teklifi Temiz Giysi Kampanyası bize ilettiğinde, DİSK’e bağlı Tekstil Sendikası’nın Merter şubesinde toplanarak durum değerlendirmesi yaptık; bu teklifin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu söyledik. Ve müdürleri listeden çıkararak, 140 işçi için alacağın istenmesine oylayarak karar verdik. Bu kararımızı Tekstil Sendikası Başkanı Kazım Doğan bizatihi imzalayarak markalar ve Industiall’a iletti. Uzun görüşmeler sonucunda markalar ve Industriall adım atmayınca Temiz Giysi Kampanyası, Tekstil Sendikası ve biz işçiler eylem kararı aldık. İlk olarak change.org üzerinden imza kampanyası başlattık (https://www.change.org/p/bravoiscileri). Binlerce imza atılmasına rağmen markalar adım atmayınca Temiz Giysi Kampanyası’nın desteği ile tüketicilerden destek istedik. Mağazalara gidip ürünlere “Alacağınız ürünü ben yaptım ancak paramı alamadım” etiketi koyduk. Ve kampanyamız bütün dünyada gündem oldu. 100 milyondan fazla insana ulaştık, 300 binden fazla imza topladık. Kampanya döneminde Tekstil Sendikası Merter Şubesi Başkanı Asalettin Arslanoğlu’nun bizim hedeflerimiz doğrultusunda olmayan medya beyanları, kişisel hesaplara girmesi ve sendika avukatları için bu paradan komisyon alacağını dile getirmesi ile ters düşmelerimiz başladı. Kendisine güvenerek teslim ettiğimiz alacak listesinde, bize sormadan değişiklikler yapıldığını gördük. Biraz sorgulamayla, aslında mücadele başından beri markaların bizimle görüşme isteği dahil birçok şeyi bizden sakladığını öğrendik. Biz işçiler bir araya gelerek aşağıda isimleri ve iletişim bilgilerini bulacağınız işçi arkadaşları temsilci olarak seçtik ve bundan sonraki süreçte bu temsilci arkadaşların bizim adımıza gerek görülürse Temiz Giysi Kampanyası, sendika ve markalarla görüşme yapacağını sendikaya sözlü ve yazılı bildirdik. Eylemlerimize Temiz Giysi Kampanyası ile beraber başarılı bir şekilde devam ettik. Tam kazanacağız derken DİSK’e bağlı Tekstil Sendikası bize sormadan geçen sene yapılan ve kendilerinin de kabul etmediği 210 bin Euro’luk teklifi kabul edeceğini, üyesi olduğu Industriall’a ve markalara söylemiş.

Biz hiçbir şekilde bu miktarda bir ödemeyi kabul etmeyeceğimizi sendikayı arayarak bildirdik. Aynı zamanda Sendika Başkanı Kazım Doğan ve Şube Başkanı Asalettin Arslanoğlu ile toplantı yaparak bu teklifi kabul etmediğimizi ve bu şekilde devam edeceklerse aradan çekilmelerini söyledik. Onlar sürekli bizi yanlış bilgilendirerek, korkutarak bu teklifi kabul etmemiz için baskı yaptılar/yapıyorlar.

Biz hiçbirimiz sendika üyesi değiliz; oylayarak listeden çıkarılan müdürleri yanlarına alarak bizim çocuklarımızın nafakası ile ilgili bizim adımıza karar almaya çalışıyorlar. Biz Bravo işçileri olarak bu hafta sonu DİSK’e bağlı Tekstil Sendikası’nın kapısında artık bizi satmayı bırakmalarını ve ellerini yakamızdan çekmelerini isteyeceğiz.

Siz değerli dostlarımızı da yanımızda görmek isteriz.

Eylem Tarihi: 11.02.2018

Yer: DİSK Tekstil genel merkezi, Şirinevler

Saygılarımızla

Bravo İşçisi Gülbahar Uğur Aslan

Bravo İşçisi Filiz Tutya

Bravo İşçisi Recep Doğrubakar

Bravo İşçisi Zeki Keskin

Bravo İşçisi Salih Özdemir

Bravo İşçisi Abdurrahman Sanok”

Share.

Comments are closed.