Direnişteki SML Etiket işçileri Akasya AVM önünde eylem yaptı

0

DEV TEKSTİL üyesi SML Etiket işçileri direnişlerinin 53. gününde BERHSKA, H&M, MANGO, TOMMY ve ZARA gibi markaların bulunduğu Akasya AVM önünde eylem yaptı.

Sendikalaştıkları için 22 kişiyle birlikte keyfi bir şekilde işten atılan DEV TEKSTİL üyesi SML Etiket işçileri 53 gündür Avcılar’da bulunan fabrika önünde direniyor. İşten atmaların tek sorumlusunun SML yönetimi olmadığını, SML’nin iş yaptığı firmalar olduğunu ifade eden direnişçiler taleplerini BERHSKA, H&M, MANGO, TOMMY ve ZARA gibi markaların bulunduğu Akasya AVM önüne taşıdı.

Eylemde “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “Yaşasın sınıf dayanışması” “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı.

“Sendikalı olmak suç değildir anayasal haktır” denilen açıklamada söz alan DEV TEKSTİL temsilcisi, 53 gündür sendikasızlaştırmaya, keyfi işten atmalara ve taşeron çalışmaya karşı direndiklerini belirtti.

Yapılan açıklamada pandemi sürecini patronların fırsata çevirdiği belirtilerek sınıfa dönük saldırılar özetlendi. Açıklamanın devamında DEV TEKSTİL üyesi işçiler ise işten atılma sürecini ve direnişlerini anlattı ve şunları ifade etti:

“Bize yapılan bu haksızlıklara, keyfi uygulamaya, sendika düşmanlığına ve taşeronlaştırmaya karşı sendikamız ile birlikte 53 gündür mücadelemizi sürdürüyoruz.

“Bizlerin haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartılmamızın tek sorumlusu SML Etiket patronu ve yöneticileri değildir. Üretimini yaptığı uluslararası markalar olan BERSHKA, DECATHLON, ESPRİT H&M, MANGO, SUPERDRY, TOMMY ve ZARA’da sorumludur.

“Direnişimiz boyunca genel müdürlükleri ve mağazaları önlerine giderek haklılığımızı ve taleplerimizi dile getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Ama işçi ve emekçileri sömürerek zenginleşen ve her yıl karlarına kar katan bu markalar sağır ve dilsiz rolünü oynuyorlar. Ve hiçbir sorumlulukları yokmuş gibi davranıyorlar.  Biz direnişçi işçiler onlara sorumlusu olduklarını hatırlatacağız. Bundan sonra ki süreçte sadece AVM önlerinde olmayacağız ve Mağazalarının içlerine girerek haklılığımızı dile getireceğiz.”

“Biz, SML Etiket direnişçileri olarak, yürüttüğümüz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Haklarımıza geleceğimize sahip çıkacağız” denilen açıklamanın devamında talepler şu şekilde ifade edildi:

🔹İşten atılan arkadaşlarımız geri alınsın!
🔹Sendikal örgütlenmeye dönük yönelik baskılar son bulsun!
🔹Taşeron işçiler kadroya alınsın, taşeron çalışma sonlandırılsın!
🔹Baskı ve mobbing son bulsun!
🔹Tüm çalışanlara insanca yaşamaya yeten ücret verilsin!
🔹Kısa çalışma ve ücretsiz izin gibi hak kaybına neden olan uygulamalar son bulsun!

Share.

Comments are closed.