gününde

DİRENEN KAZANIR | Beşiktaş Belediyesi direnişi hukuki kazanımla sonuçlandı

0
Beşiktaş Belediyesi’nde taşeron firmaya bağlı olarak çalışan işçiler, 2016 yılında asgari ücrete yapılacak zamma karşılık CHP’li Beşiktaş Belediyesi’nin hukuksuzca belge imzalatması ve işten atılmaları üzerine belediye önünde direnişe geçmişti. DİSK Genel-İş sendikasına bağlı işçiler, direniş sırasında sendikalarından herhangi bir destek görememelerine karşın 83 gün boyunca direnişlerini sürdürmüştü. Direnişçi işlerin görülen davası ise kazanımla sonuçlandı. 

Şu an tutuklu bulunan ÇHD’li avukat Süleyman Gökten’in avukatlığını yaptığı işçiler, 2017 senesinde açtıkları işe iade davasını kazanmışlardı. Bunun üzerine sendikal tazminat ve muvazaa davası için itiraz edilmişti ve  2.5 senenin ardından sonuçlanan dava işçilerin itirazı lehlerine sonuçlandı.

Dava süreci ve sonrasına dair direnişçi işçi Tekin Şahin ile konuştuk;

Haklı olduğumuzu dava sonucu ile de kanıtladık

Biz Belediye önünde 5 kişi direnişe geçtik. 2.5 seneye yakın süredir süren dava sonuçlandı. İşten 8 kişi atılmıştı ancak davasını ve direnişini sürdüren 5 kişiydik. Bugün hepimizin davası sonuçlandı. İlk sonuç 5+4’tü ancak avukat itiraz etti, sendikal tazminat da istemiştik. Şirket ilk sonucu çok yüksek buldu, biz de düşük bulduk öyle olunca. Sonrasında yüksek mahkemeye başvurduk. Biz dava sürecinde belediyeyi işveren göstermiştik. Mahkeme ise taşeron şirketi işveren olarak kabul ederek, işe iademizi o şirkete yapmış. Direnişimiz kazanımla sonuçlandı diyebiliyoruz en azından. Biz haklı olduğumuzu, işten atmaların hukuksuz olduğunu söylüyorduk. Dava sonucunda da bu kanıtlanmış oldu.

İşten atıldıktan sonra yaşadığımız mağduriyetlerin hesabı verilmeli

Bu dava sonucunda haklı olduğumuz ortaya çıktı ama işten atıldıktan sonra yaşadığımız mağduriyetler de var. Ben işten atıldıktan sonra direnişe geçtim, sonrasında da Çorlu’ya taşınmak zorunda kaldım. Tüm düzenim bozuldu. Uzun bir süre İstanbul’da iş bulamadık. Maddi ve manevi tazminat davası açacağım. Bağlı olduğumuz taşeron şirket ise Albayraklar Grubuna ait bir şirket. Sürekli olarak isim değiştiriyorlar. Bu şirket ise babadan oğula taşeron sömürüsü yapıyor. Önce Fatih Belediyesi’ndelerdi, sonrasında Beşiktaş Belediyesi’ne de girdiler. Son olarak ise direnişimize destek veren herkese teşekkür ediyoruz, direnen kazanır.

 

Share.

Comments are closed.