DGD-SEN üyesi Murat Yeke’nin işe iade davası kazanımla sonuçlandı

0

2014 yılında Yöntem Kozmetik Depo’dan, sendikalı oldukları için işten atılan işçiler arasında bulunan DGD-SEN üyesi ve YK üyesi olan Murat Yeke’nin işe iade davası, 2 yılın ardından kazanımla sonuçlandı. Karar Yargıtay tarafından da onandı.

Öncelikle, uzun bir mücadelenin ardından işe iade davasını kazandınız, tebrik ederim. İşçi arkadaşlarınızla birlikte işten atılma sebebinizi ve o günden bu yana dava sürecini anlatabilir misiniz?

Müdürlerin bize bakışları değişti. Bizleri farklı bölümlere vermeye başladılar. Kolay kısımdan zor kısma gönderdiler. Zaten hepsi bir hafta içerisinde yaşandı. Sendikalı olduğumuz öğrenildikten bir hafta sonra merkezden çağrıldığımızı söylediler. İşyerindeki sorunlarla ilgili merkez şubede bulunan insan kaynakları ofisinde bizimle konuşulacağı söylendi. Halbuki öyle bir şey yoktu. Gittiğimizde tek tek odaya çağırarak küçülmeye gidildiği gibi birtakım yalanlar söyleyerek hepimizi işten çıkardılar.

2014 yılında 6 kişi bir anda sendikalı olmamız sebebiyle işten atıldık. 6 kişinin bir kısmı sendikalı değildi, ancak onları da sendikalı sanıp bizimle beraber işten çıkardılar. Diğer arkadaşlar tazminatlarını aldılar. Tazminatını alamayıp mahkemeye veren bir tek ben vardım. İhbar ve tazminat davalarını kazandım fakat, açtığım sendikal tazminat davası reddedildi. Avukatlarla konuştuk, sürecin uzayacağı ve kaybetme riskinin de yüksek olduğundan itiraz etmedik. Diğer arkadaşlar sonrasında işe iade davası açtılar, 4 arkadaş davayı kazandı. 2-2,5 yıl sonra, dün benim açtığım işe iade davası da kazanımla sonuçlandı. 1 yılın ardından Yargıtay tarafından onandı. İşe iade davasının bu kadar uzun sürmesinin sebebi ise 15 Temmuz sonrasında yaşanan karmaşa süreciydi.

Pekala, sonuçtan memnun musunuz?

Elbette bu bir kazanım, bu kadar beklediğimize değdi. Ama buradaki asıl isteğimiz sendikal davayı da kazanmaktı. Bu şekilde işverenlere, bir nevi sendikadan dolayı işten çıkarmasına karşılık ceza verilmiş olacaktı. Fakat yasalarımız işçiden yana değil, sermayeden yana olduğu için şimdilik bu kadarını sağlayabildik. Ancak, daha fazlasını başarabiliriz.

 

Share.

Comments are closed.