DAB Lojistik’te işçi önce hakarete uğradı, ardından işten atıldı

0

DAB Lojistik’te taşeron olarak çalışan işçi “tuvalete gittiği” için hakarete uğradı, ardından işten çıkarıldı.

İki yıldır DAB Lojistik’te taşeron olarak çalışan Yılmaz Akgül isimli işçi, korona virüse karşı riskli grupta bulunduğu tansiyon hastalığı sebebiyle idari izne ayrılmıştı. 12 günün sonunda telefonla acil işe çağırıldı, geldiğinde farklı bir bölüme alınarak üretimde çalışmaya başladı. Yeni bölümde işe başladığı gün önce puantaj tutmaktan sorumlu Gökhan Balcı tarafından, ardından da müdür ve muhasebeci tarafından hakarete uğradı.

“Tuvalete gittiğimde, puantajımı tutan işçi gelip ‘nerdesin, kimden izin aldın’ diye sordu, neye dayanarak bunu söylüyorsun dediğimde bağırıp çağırmaya devam etti. Ardından müdürün yanına çıktık. Ben 2 yıldır burada çalışıyorum, ceketini al git dediler bana. Ne istedilerse yaptım ama müdürün kendi kadrolu çalışanını koruması çok zoruma gitti”

Kadrolu işçilerin, taşeron işçilerin puantajını tuttuğu DAB Lojistik’te bu yaşanan ilk sorun değil. Yöneticilerin kadrolu çalışanları kayırdığı yerde Akgül, olayın ardından alt işveren Royal Ambalaj’la görüştü. “DAB Lojistik, alt işverene beni ücretsiz izne çıkardıklarını söylemiş ama beni sözle zaten işten çıkardılar. Royal Ambalaj’ın anlattığı bu şekilde ancak onlar da tutanak tuttu, savunma aldı. Gerekli yerlere şikayet edebilirsin istiyorsan deyip geçiştirdiler. Sanki hakarete uğrayan ben değilmişim gibi bir de savunma yazdırdılar bana, utanmadılar hiç” Noter’den ihtar çeken Yılmaz Akgül, “Kendimizi orada üvey evlat gibi hissediyoruz. Kaç kişinin ekmeğiyle oynadılar, sıra bize geldi” diyor.

Akgül, tüm bu olaylar yaşandıktan sonra olanları ise şöyle açıklıyor; “İhtar çekince bu kez telefonla aramaya başladılar. Şimdi geri gel sana izin yazalım, döndüğünde yine işine devam edersin diyorlar. Ben işimi seven bir insandım. Bunları yaşamak beni üzdü, geri dönüşü yok artık. Salgın günlerinde beş kuruşsuz işten çıkarıldım, başka bir yerden gelirimiz yok.”

Share.

Comments are closed.