Cumhuriyetin gerçek sahipleri : 36 dolar milyarderi

0

Bir yandan ekonomik krizin etkileri emekçilerin sırtına günden güne daha büyük bir yük bindirirken diğer taraftan ülkemizdeki milyarderlerin sayısı artıyor.

Ülkenin dört bir yanında işçiler ağır ekonomik koşullar altında ezilirken Türkiye’den 7 kişi daha dünya  milyarderler listesine girdi.  Son verilere göre Türkiye’de en az 1 milyar dolara sahip en zengin 36 kişinin serveti 64.7 milyar dolara yükseldi.

İsviçre bankası ve denetim şirketi PwC’nin hazırladığı “Billionaire Insights 2018” raporuna göre, 2017 yılı itibarıyla Türkiye’de varlığı 1 milyar dolar ve üstünde olan 36 milyarder var. Türkiye, bu rakamla 40 milyardere sahip Fransa’dan sonra 14’üncü sıraya yerleşmiş bulunuyor.

29 milyarder ile 2016 listesinde 18. sırada olan Türkiye, bir yılda dört basamak yukarı çıktı. Diğer yandan milyarderlerin yüzde 58’inin servetlerini miras yoluyla değil kendilerinin elde ettiği ortaya çıkıyor.

Zenginler daha da zenginleşirken Türkiye İstatistik Kurumu Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2017 yılı sonuçlarına göre en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay 0.1 puan artarak sadece yüzde 6.3 oldu.

Halkın yüzde 14’ü sürekli yoksulluk çekerken, yüzde 69.2’sinin borcu var. Nüfusun yüzde 28.7’si yani 23 milyon vatandaşımız ise “ciddi maddi yoksunluk” yaşayanlar grubunda yer alıyor.

Share.

Comments are closed.