“Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı” 2018: 62 çocuk işçi öldü

0

Bugünün Dünya Çocuk Hakları Günü olması dolayısıyla İSİG Meclisi’nin yayınladığı çocuk işçilik raporuna göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” ilan edilen 2018’in sadece ilk 10 Ayında 62 çocuk işçi iş cinayetlerinde katledildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu yıl “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı” hazırladı ve 2018 yılını “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” ilan etti. Geçtiğimiz ay Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile UNICEF’in ortak düzenlediği “Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı”nın tanıtım toplantısına katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuşmasında çocuk işçiliğin 1990’lı yıllardan günümüze giderek azaldığı yönünde açıklamalar da bulunmuştu.

Çocuk işçiliğin denetim altına alınıp engellenmesi yönünde adımlar atmak bir yana yasal kılıflar uydurularak çıraklık ve stajyerlik uygulamalarıyla birlikte mesleki eğitim adıyla çocuk emeğinin sömürüsü meşrulaştırılmaya devam ediyor. Bakanlıkların göstermelik çalışmalarının karşısında İSİG raporu çocuk işçilik konusundaki yakıcılığı gözler önüne seriyor. Rapora göre Bakanlığın “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” ilan ettiği 2018’in sadece ilk 10 Ayında 62 çocuk işçi iş cinayetlerinde katledildi.

Share.

Comments are closed.