CHP’li Kadıköy Belediyesi ataması yapılan memura işbaşı yaptırmıyor

0

CHP’li Kadıköy Belediyesine zabıta memuru olarak atanmasına rağmen güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek 15 aydır işbaşı yaptırılmayan Boran Atıcı Kadıköy Belediyesi önünde direniyor.

9 Ocak 2017’de KPSS ile Kadıköy Belediyesi’ne zabıta memuru olarak yerleştırmesi yapıldığı halde güvenlik soruşturması nedeniyle 15 aydır işbaşı yapması engellenen Gezi direnişçisi Boran Atıcı, Kadıköy Belediyesi önünde direnişe başladı.

YILAN HİKAYESİNE DÖNEN İŞBAŞI YAPAMAMA HALİ

15 Mayıs 2017’de kendisine tebligat gönderilen Atıcı’ya, devam eden ve hala sonuca bağlanmayan Gezi davası gerekçe gösterilerek, Atıcı’nın dava sonucuna göre atamasının yapılacağı ifade edildi. Boran Atıcı yapmış olduğu görüşmelerde Gezi direnişine CHP’li Kadıköy Belediyesinin de sahip çıktığını ifade ederek atamasının yapılmasını istedi. Belediye yetkilileri, baskı altında olduklarını ifade ederek Belediye’ye dava açmasını önerdi. Bu öneriyi hayata geçiren Atıcı’nın davası OHAL koşullarında görüldü. Karar işe alınmasının Belediyenin takdirinde olacağı yönünde oldu. Belediye burada inisiyatif almayı redderek, Atıcı’yı bu kez de davasının reddedildiği için alamayacağını beyan etti.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISINDAN KEYFİYET İTİRAFI

Direniş kararı almadan önce Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı ile görüşen Atıcı taşerondan kadroya geçişte alınan inisiyatifin kendisi için de alınması gerektiği ifade etmiş. Başkan Yardımcısı ise Atıcı’yı dava ile oyaladıklarını itiraf edercesine “Seni işe almak istemiyoruz, zorunda değiliz.” ifadeleriyle keyfiyetlerini açıklamış. Bunun üzerine 28 Ağustos’ta Kadıköy Belediyesi önünde direnişe başlayan Atıcı, haftaiçi 12:00-17:00 arası oturma eylemi gerçekleştiriyor.

KAMUOYUNA ÇAĞRI

Boran Atıcı direnişi daha görünür kılmak ve dayanışmayı büyütmek adına 7 Eylül Cuma saat 12:30’da Belediye önünde gerçekleştireceği basın açıklamasına tüm duyarlı kamuoyunu davet ediyor.

Boran Atıcı’nın direnişi büyütmek için yazdığı metin ise şu şekilde:

Ben Boran Atıcı. 2016/2 KPSS merkezi atamasıyla Kadıköy Belediyesi’ne zabıta memuru olarak atandım. Aynı zamanda bir Gezi direnişçisiydim. Gezi davasında 7,5 ay tutuklu kaldım. Halen İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Gezi davası devam etmekte ve dava, herhangi bir sonuca bağlanmış değil. Kadıköy Belediyesi, devam eden “Gezi davasını” güvenlik soruşturmasında bahane ederek keyfi ve hukuksuz bir şekilde 15 aydır işime başlamama engel olmaktadır. Güvenlik soruşturmaları; bu ülkenin sol, sosyalist, demokrat ve ilerici güçlerine karşı AKP iktidarının bir nevi siyasi sindirme hamlesidir. Bu ülkede ses çıkartan muhalif herkesi kendilerince terbiye ederek ses çıkartamaz hale getirme politikasıdır.

Güvenlik soruşturmaları AKP iktidarının rengarenk olan ülkemizi tek renkliliğe indirgeme ve boğma politikalarının bir parçasıdır. Bu politikalar; AKP’nin varlık sebebiyken bu uygulamalara karşı olduğunu söyleyen CHP ve onun belediyesi olan Kadıköy Belediyesi bu süreçte AKP’nin gerici, ayrıştırıcı ve farklı düşüneni yok sayan uygulamalarının bürokratik tetikçiliğini yapmaktadır. Bu ilkesiz ve samimiyetsiz politikalar binlerce insanın mağduriyetinin de sebebidir.

Bu gerici politikalara ve onun uygulayıcılarına karşı sokağa çıkmaktan, demokratik ve insani talebimiz olan işimizi, ekmeğimizi ve özgürlüğümüzü haykırmatan başka çare kalmamıştır. Bu sebeple 7 Eylül 2018 Cuma günü Kadıköy Belediyesi başkanlık binası önünde yapacağım basın açıklamasına başta Kadıköy halkı olmak üzere tüm emek dostlarını bekliyorum.

Share.

Comments are closed.