Çerkezköy’de kurulması planlanan termik santrale işçilerden tepki: “Emek ve çevre mücadelesi bir bütündür”

0

Çerkezköy’de kurulması planlanan termik santrale karşı işçiler 4 gün boyunca sürecek bir imza kampanyası başlatarak tepkilerini gösteriyor. İşçiler taşerona karşı mücadele etmek ile rant uğruna çevre felaketi getirecek termik santrallerle mücadelenin bir bütün olduğunu vurguladı.

”EMEK MÜCADELESİYLE ÇEVRE MÜCADELESİ BİR BÜTÜNDÜR!”

UMUT-SEN Çerkezköy temsilciliği ve DİSK/GÜVENLİK-SEN İşçi Meclisleri üyelerinin de destek verdiği kampanyayla ilgili konuşan Güvenlik-Sen üyesi Uluç Gavazoğlu; ‘Bizler nasıl ki işten atılmalara, güvencesizleştirmelere karşı direniyorsak çevrenin rant alanı haline getirilmesine de direnmek zorundayız. Trakya sanayi bölgesi olarak zaten bir yığın çevre sorunuyla yüz yüze, bu sorunlar halihazırda çözüm beklerken yeni sorunlara yol açacak bir girişimi kabul etmiyoruz. Emek mücadelesiyle çevre mücadelesi bir bütündür. DİSK üyesi mücadeleci işçiler olarak sonuna kadar mücadele edeceğiz. Termik santral ile Trakya halkının bir çevre felaketiyle daha yüz yüze kalmasına izin vermeyeceğiz’ dedi.

”TEPKİ GÖSTEREMEYELİM DİYE TAŞERONA MAHKUM EDİLDİK”

Kampanya katılan aktivistlerinden Demir Işık Dahi; ‘Çevre mücadelesiyle taşeron sistemine karşı verdiğimiz mücadeleyi bir ve aynı görüyoruz. On yıllardır Trakya rant uğruna çevre felaketiyle karşı karşıya bırakılmakta. Bölgemizde sanayi atıkları kontrolsüz bir şekilde doğaya atılmakta. Bununla mücadele etmesi gereken siyasi iktidar termik santral vb. projelerle çevre sorununu daha da büyütmekte. Yüz binlerce işçinin yaşadığı bu havzada maalesef güvencesiz çalışmaya mahkum edilen işçiler tepki göstermekten imtina etmekte. Tepki göstermeyelim diye taşerona mahkum edildik. Bizler rant için çevrenin katledilmesine de, taşeron sistemine de karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.’ dedi.

Share.

Comments are closed.