Cengiz Holding’e karşı direnen Murgul Maden işçileri ‘işe iade’ davasını kazandı!

0

Cengiz Holding, sahibi olduğu Artvin Cerattepe ve Murgul Damar’daki maden işletmelerinde işçiler Ocak ayında zam, ikramiye ve çalışma koşullarında iyileştirme talepleri ile iş bırakma eylemleri gerçekleştirdi. Fiili olarak grev yapan işçiler karşısında ise Cengiz Holding başta bine yakın işçinin iş akdini feshetti. Sonrasında bin işçiden 36’sı dışında hepsinin işe iadesinin gerçekleştirilmesi üzerine işçileri direnişe geçti.

Cerattepe’de Ocak ayında iş bırakma eylemleri ile başlayan süreçte iş akdi feshedilen 36 işçiden 26’sı Cengiz Holding’e işe iade davası açtı. Ocak ayında başlayan yasal sürecin ilk davası bugün görüldü. Davadan 36 işçiden 26’sının işe iadesi kararı çıktı. İşvererenin temyiz hakkı bulunmasına karşı dava esnasında işveren avukatı tarafından herhangi bir itiraz gelmediği direnişçi işçiler tarafından bildirildi.

Murgul maden işçileri, direnişlerinin tüm işçiler için bir yol gösterici olmasını umut ettiklerini belirtirken; direnen işçilerinde bir an önce haklarını elde etmelerini temenni ettiklerini söyledi.

Artvin Cerattepe Maden işçilerininde 3’ü işe iade edildi

Cerattepe’de Ocak ayında gerçekleşen fiili eylemlilikler sonucu işveren işçilerin taleplerini kabul edeceğini bildirmişti. İşlerine bunun üzerine dönmeyi kabul eden işçiler ise kısa süre içinde işten çıkartıldı. Artvin’de işten çıkartılan 25 maden işçisi de Ocak ayında  Cengiz Holding’e karşı işe iade davası açtı. Ancak 15 gün kadar önce işçilerin öğrendiği üzere 11 işçinin eksik belge ilettikleri için davalarının açılmadıkları öğrenildi.

İşe iade davası süren 9 işçiden 3’ünün ise davası bugün Artvin’de görüldü. Davası görülen 3 işçi de işe iade davasını kazanırken, 6 işçinin davası için ise henüz gün verilmedi. İşçier iş verene sundukları 8 maddelik talep listesinin karşılanması halinde işe döneceklerini vurguladı.

Share.

Comments are closed.