Çapa Tıp Fakültesi yemekhane işçileri oturma eylemine başladı

0

Çapa Tıp Fakültesi’nde yemekhane işçileri ihale şartnamesine göre fazla eleman olduğu gerekçesi ile işten çıkartıldı. İşten çıkartılan işçiler Çapa Tıp Fakültesi yemekhanesi önünde oturma eylemine başladılar.

Geçtiğimiz Cuma günü Dev Turizm-İş’e üye işçiler, işçi fazlalığı sebebiyle işten çıkarılmak istendikleri için sendikaya başvurdu. 15’e yakın yemekhane çalışanının başvurusu sonucu Dev Turizm-İş hastane yetkililer ile yemekhane çalışanlarının işe iadesi için görüşme gerçekleştirdi. Taşeron şirket ile yapılan görüşme sonucu işçilerin Cerrahpaşa, Bakırköy veya Bağcılar’a transferi yapılacağı söylendi.

Bu sabah Çapa Tıp Fakültesi’nin önünde oturma eylemine başlayan işçilerden 3 tanesi transfer yerlerini kabul etmeyince işten çıkarılmalarına kararı verildi. Konu ile ilgili hukuki süreç ise başlatıldı.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Dev Turizm-İş Örgütlenme Daire Başkanı Ali Karabudak; Çapa, Cerrahpaşa ve Haseki Hastaneleri aynı ihale içinde çalıştıklarını ve Çapa ve Cerrahpaşa’da sendikalı işçiler bulunmasına rağmen ihale şartnamesinden ötürü sendikaya toplu sözleşme yetkisi verilmediğini belirtti.

Gündemdeki taşeron işçiler ile ilgili kadro mevzuna değinen Karabudak, “Yemekhane işçilerinin çok mağdur durumda. Diğer taşeron işçilerinin sendikaya üye olması üzerine toplu sözleşme hakkına sahipken yemekhane işçilerinin ihale şartnamesine göre Catering firması gibi görünmesi sebebiyle asgari ücrete mecbur kalıyor ve ek mesai ücretlerini alamıyorlar. Önümüzdeki taşerona kadro görüşmelerinde yemekhane işçilerinin de statülerine rağmen kadroya alınması gerekiyor, sorunun çözülmesi için en önemli adım bu olur. İşçiler artık hastane çalışanı olarak görülmek ve yasal haklara sahip olmak istiyorlar.” dedi.

Share.

Comments are closed.