Çankaya Belediyesi Norm Altaş işçilerinden CHP Genel Merkezine ‘adalet’ yürüyüşü: Sizin adaletiniz bu mu?

0

Çankaya Belediyesi Norm Altaş’ta 12 işçinin haksız hukuksuz yere işten çıkarılmasıyla eylemlerini yoğunlaştıran Nakliyat-İş Sendikası ve işçiler, işçilerin işe geri alınacağı sözünü almışlardı. Fakat verilen sözler tutulmadı. Bunun üzerine işçiler direnişe ve eyleme devam kararı aldılar. Nakliyat-İş Sendikası 26 Aralık (Salı) saat 15:00’da Kızılay’dan CHP Genel Merkezi önüne ‘adalet’ talebiyle yürüyecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı adalet yürüyüşü adalet kavramının tüm handikaplarına rağmen toplumsal bir hareketlilik oluşturmuştu. Bizlerin izlenimi, yürüyüşü başlatan odağın düzen için tutumu ne kadar baskınsa sokağa çıkan yurttaşların sokakta kalma eğiliminin de bir o kadar baskın olduğuydu. ‘Sosyalistler buradaki düğümü ezilenler, emekçiler lehine çözebildikleri oranda ‘siyaset’ yapıyor olacaklar.’  diye de tarihe not düşmüştük.

CHP’nin adalet talebinin ezileni, emekçiyi kapsamadığı görmek için CHP’li belediyelere bir göz atmak yeterli. Beşiktaş Belediyesi önünde 86 gün boyunca direnen işçilerden CHP’yi dinleyebiliriz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden işten atılan açlık grevi direnişçisi Mahir Kılıç CHP’li bir belediyede ‘adalet’ kavramını bize en iyi açıklayacak işçilerden biridir. 

Son olarak Çankaya Belediyesi’nde taşeron olarak çalışan Norm Altaş işçileri de CHP’nin riyakar yüzünü bizlere açıkça gösteriyorlar. 600 işçinin çalıştığı Çankaya Belediyesi taşeronu Norm Altaş İş Ortaklığı’nda toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde grev aşamasına gelmiş, alınan grev kararı Norm Altaş işvereninin itirazı üzerine Ankara 12. İş Mahkemesi tarafından durdurulmuştu. Bu süre içerisinde 12 Nakliyat-İş üyesi işçi haksız ve hukuksuz bir şekilde işten atılmış ve 8 Aralık’dan beri Çankaya Belediyesinin önünde bekleyerek işe geri dönüş mücadelesi veriyorlar. İşçilerin işe geri alınması ile ilgili olarak çeşitli görüşmeler yapılmış bunun sonucunda 16 Aralık Cumartesi günü Çankaya Belediye Başkanı tarafından twitter mesajı ile atılan işçilerin işe geri alınacağı kamuoyuna ilan edilmişti. Bu açıklamanın ardından bir hafta geçmesine rağmen Çankaya Belediyesi, Norm Altaş Taşeronunda işten çıkarılan 12 işçinin işe geri alınması ile ilgili şu ana kadar somut bir gelişme olmadı. Bu nedenle Nakliyat-İş Sendikası direnişe ve mücadeleye kaldığı yerden devam ediyor.

Salı günü ise Norm Altaş işçileri Nakliyat-İş Sendikası ile birlikte CHP Genel Merkezine, Hak, Hukuk, Adalet ve Atılan İşçiler Geri Alınsın Sözleşme Hakkımız Engellenemez yürüyüşü yapacak. Salı günü başlayacak olan ADALET yürüyüşü tam da adalet yürüyüşünün ibresini işçiden, ezilenden yana çevrilmesi çabasının bir örneğidir ve CHP’nin yürüyüş ile kazandığı mobilizasyonun bu memleketin esas üretenleri olan işçileri ne denli dışladığının ifşasıdır.

Yürüyüşün Başlayacağı

Adres :          İzmir 2. Caddesi No:42/14 Kızılay/ANKARA

Tarih  :          26.12.2017 Salı

Saat   :           15:00

 

Share.

Comments are closed.