Brüksel Havayolu pilotları greve gidiyor: 600 uçuş iptal olacak, şirket 10 milyon Euro zarar edecek

0
Brüksel Havayolları’nde pilotlar ücretlerinin artması ve daha iyi koşullarda çalışabilmek için 14 Mayıs ve 16 Mayıs’ta greve gidiyor. Lufhansa Havayolları’nın yan kuruluşuna bağlı Brüksel Havayolları pilotları 11 Mayıs itibari ile Pazartesi ve Çarşamba günü yapacakları grevini duyurusunu gerçekleştirdi.

Grev kararı öncesinde gerçekleştirilen oylamada yüzde 80 oy oranı ile grev desteklendi. 2 gün içinde yaklaşık 600 uçuşun iptal edileceğini belirten havayolu, 63 bin yolcunun da grevden etkileneceğini bildirdi. Gerçekleşecek grevde 10 milyon Euro zarar edeceği söylenen Havayolu şirketi grevin başlamasını engellemek için pilotlara 2019 ve 2020’de yüzde 3 oranında zam teklif etti. Bu zam oranını kabul etmeyen pilotlar zam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi yanında erken emeklilik imkanı da istiyorlar.

Sendika liderleri yaşanan endişelerin Lufhansa içindeki havayolu şirketlerinin belirsizliğine dair olduğunu da ekledi. Alman firması olan Lufhansa, Brüksel Havayolları’nı Düsseldorf’taki Eurowings bütçe markası için uzun vadeli operasyonlarını genişletmek için kullandığı söyleniyor.

Share.

Comments are closed.