Bir dakika Ezgi mola, Flormar işçilerine sorsana!

0

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde Flormar fabrikasında Petrol-İş Sendikasına üye olan çoğunluğu kadın 124 işçinin direnişi sürüyor. Kamuoyunda direnişin geniş yankı bulması ile kimi ünlü simalardan direnişçilere destek mesajları ve Flormar’a boykot çağrıları yükselirken, kimileri de önce tepkisini gösterip sonra işçiler ve kamuoyu için tehlikeli mesajlar vermeye başladı. Bu isimlerden biri olan Ezgi Mola ne yaptığının farkında olmayabilir. Yaptığı son açıklama sanatçı etiğine sığmadı gibi kadınları kadınların kurdu haline getiren bu erkek dünyayı yeniden üretmekten başka hiç bir işe yaramaz. Ezgi Mola’nın son açıklaması kadın düşmanlığına, işçi düşmanlığına, sendika düşmanlığına çanak tutmaktır!

Ezgi Mola instagram hesabında önce Flormar direnişine destek niteliğinde şu mesajı yayınladı:

Flormar, sırf sendikalı olduğu için 115 kadın işçiyi İŞTEN ATMIŞSIN YA, senden çöp alacağıma gider rakip markalardan alırım iyidir, o kadınlara işlerini geri verip özür dile, mazlumun ahı yerde kalmaz, çıktığın gibi bitersin o ahlarla. Arkadaşlar almayın ürünleri, o kadınlara yazık değil mi!

Aradan kısa bir süre geçti ve Ezgi Mola’dan ikinci bir açıklama daha geldi. O açıklamada şöyle:

Flormar ile konuştum. Zaten açıklama yapmışlar. Ortada kesinleşmiş bir sendika yetkisi yokmuş. Yasanının ilgili bölümünde de yazıyor. Görebilirsiniz açıklamalarında link vermişler.

Hukuk sürecine yansımış bir süreç varken fabrikalarında iş durdurma hatta kavga çıkarma gibi olaylar yaşanmış. Flormar bunları kaydedip emniyet güçlerine teslim etmiş.

Hukuki sürecin sonunu beklemek gerekiyor diye düşünüyorum. Zaten hala Flormar’da 1000’den fazla çalışan kadın varmış. Ama sanırım hepimizin bam teli mağdur durumuna düşürülen insan olunca hemen zor durumda olanın yanında olmalıyım refleksimiz oluyor.

Bir dakika Ezgi mola, Flormar işçilerine sorsana!

  • Sendika fabrika içerisinde çoğunluğa ulaştığı an Çalışma Bakanlığı’ndan işyerinde yetkili sendika olduğuna dair belgeyi alır. Bu belge işverene de gönderilir. Bu andan itibaren sendikayı içeriye sokmamak için hemen her işveren bir işçi düşmanlığı ve sendika düşmanlığı örneği göstererek yetkiye itiraz eder, süreci mahkemeyle soğutmaya çalışır ve işçileri farklı gerekçelerle (performans, ahlak kurallarına uymama vs. çünkü sendikalı olduğu için işten attım demenin cezası 3 yıl) işten atar. Bu patronların doğal düşmanca refleksidir. Ezgi sen de patronlara sormak yerine etrafında sendikalı olmaya çalışmış bir işçiye sorsan Türkiye’de sendika üyesi olmanın deveye hendek atlatmaktan zor bir şey olduğunu öğrenirdin. Bir mola ver ve Petrol-İş Sendikasını ara bakalım. Seninle yetki belgesini seve seve paylaşırlar!

 

  • Flormar fabrikasında iş durdurma gibi bir eylem olmadı ama olabilirdi de. Bir fabrikada işçiler örgütlüyse yani senin reklamlarda söylediğin gibi işçiler “İşin uzmanı” ise aralarından bir kişi bile işten atılırsa işçi arkadaşına sahip çıkmak için iş durdurabilir, fabrikayı işgal edebilir vs. Bu işçilerin en meşru hakkıdır! Bir dakika Ezgi mola, işçilere sorsana!

 

  • Flormar işçileri kavga çıkarmadılar. Bilakis 18 günü bitirdikleri direnişleri ile muhteşem bir birliktelik sergilediler. İçerde çalışan işçi kadınlar dışardaki arkadaşlarını alkışladılar diye bir bir işten atıldı, şef ve müdürler tarafından tehdit edildi. Sosyal medya fenomeni olmayı biliyorsun ya, googlea bir “flormar direnişi” yazsan bunları görürdün. Yalnız işverenin provoke ettiği tipler, çoğunluğu kadın olan işçilere saldırdı. Senin hemcinsin olan kadınlar hani! İşçilerin üzerine servis sürüldü, bıçak çekildi. Kadın işçiler fenalık geçirdi, yaralandı. Bir dakika Ezgi mola, yaralanan işçilerden Yasemin’e ne yaşadığını sorsana!

 

  • “Zaten halen 1000’e yakın kadın Flormar’da çalışıyormuş” diyorsun ya, bu cümlen öyle kötü ki. Mesela Sultan’a sorsan, 2 çocuğunu okutan bir annenin asgari ücrete çalıştığı işinden de hakkını aradığı için atılma hikayesini dinlesen acaba aman zaten daha 1000 kadın çalışıyormuş diyebilir misin? Ya da Nurdan’a sor mesela. Aynı fabrikada çalışan Murat ile balayından döndükleri gün kendisini kapının önünde buldu Nurdan. Kredilerini nasıl ödeyeceklerini düşünüyor şimdi. Bir dakika Ezgi mola, Sultan, Nurdan, İlknur, Ayşe, Fadime, Yadigar … kadın işçilere yaşadıklarını sorsana! İşçiler rakam değildir Ezgi mola!

 

  • Senin dediğin 1000’e yakın kadın çalışanın büyük çoğunluğu Flormar mağazalarında çalışıyorlar. Bu kadınlar da rakam değil Ezgi mola! Gidip bir Flormar mağazasına, kadınlara çalışma koşullarını sorsana! Mesela 12 saat ayakta, asgari ücrete çalışmak ne demek öğrenirsin.

 

  • Son olarak Ezgi mola Flormar fabrikasından atılan ve direnen kadınlara tek tek özür borçlusun. Her birinin isimlerini, hayatlarını öğrenmeni öneririz. Keza onlar seni tanıyorlar. Evet işten atılan kadınlar zor durumda ama öyle dik, öyle onurla direniyorlar ki emin ol senin Pınar’dan, Zuhal’den, Merve’den, Tuğçe’den, Sebahat’ten … öğreneceğin çok şey var!

 

 

Share.

Comments are closed.