Betra Prefabrike’de işten atmalara cevap: İşçiler üretimi durdurdu

0

Sakarya Pamukova’da kurulu Betra Prefabrike A.Ş’de DİSK/Cam Keramik-İş’e üye olan 3 işçinin işten atılması üzerine işçiler dün üretimi durdurdu. Fabrikada çalışan 45 işçinin tamamı Cam Keramik-İş’e üye olurken patron tüm işçileri işten atmakla tehdit etti. İşçiler, işten atmaların sürmesi halinde fabrikaya kapanma eylemine başlayacaklarını duyurdu. 

Betra Prefabrike’de çalışan işçiler 10-15 yıldır asgari ücrete çalıştırılırken işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri hiçe sayılıyor. Bir işçinin parmağının kopmasının ardından imza toplayan işçiler mücadelelerini Cam Keramik-İş Sendikasına üye olarak devam etme kararı aldı. Fakat üyelik sonrası 3 işçi işten atıldı. Buna tepki gösteren işçiler üretimi durdurarak sendikalı olmanın anayasal bir hak olduğunu, bir işçinin dahi aralarından ayrılmasına izin vermeyeceklerini ifade ettiler. Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay’da işçilere seslenerek bir açıklama yaptı. Ay şöyle konuştu:

Anayasamıza göre, hakkını aramak isteyen işçi eylem yapabilir. Üretimi de durdurabilir. ‘Sendikaya üye olduğu için işçi işten atılamaz’ diyor Anayasa. Sen hangi hakla yasayı çiğniyorsun? Bizim yaptığınız iş hem ahlaki hem hukuki hem anayasaldır. Burada hukuku çiğneyen işverendir. Biz kendilerine görüşme talebimizi ilettik. ‘Biz sorunu çözmek için buradayız. Üretimin bir an önce başlamasından yanayız’ dedik.

Bunun için küçücük bir adım atmanız yeterlidir. Kimsenin işten atılmayacağını, ücretlerde  iyileştirme yapılacağını beyan etmeniz, seçilen işçi temsilcileriyle ve sendikayla bu konularda müzakere etmeniz yeterlidir. Biz üretimden yanayız. Biz kalkınmadan yanayız ama bu işçiye başka çare bırakmıyorsunuz. ‘Bırakın kartınızı, çalışmayın gidin’ diyen sizsiniz. İşçileri üretimi durdurmaya zorlayan sizsiniz. Atacağınız adımla bu sorun 15 dakikada çözülebilir. Biz bekleyelim bölmeye çalışalım, korkutmaya çalışalım burayı dağıtalım diye bekliyorlar. Bu süreç bu yüzden uzuyor. Siz bu kararlı duruşunuzu sürdürdüğünüz sürece hep birlikte kazanacağız.

 

Share.

Comments are closed.