gününde

Berivan’ı hortum değil, patronların kar hırsı öldürdü

0

Antalya’da geçen hafta etkili olan hortumda savrulan sacın başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 13 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Berivan ve ailesi “Yağmur da yağsa, taş da yağsa çalışacaksınız” diyen patronları tarafından her koşulda zorla çalıştırılıyordu.

Yoksulluktan kaynaklı çalışmak zorunda kaldıklarını anlatan Berivan’ın babası Kazım Karakeçili, eylül ayından bu yana Kumluca’da olduklarını söyledi. Hava koşullarının kötü olduğu günlerde çalışmak istemediklerini, ancak bahçedeki portakalların işlendiği fabrika sahibinin buna müsaade etmediğini belirten baba, “Kızımı sanki orada bıraktım, bir daha asla gitmem” dedi.

Kazım Karakeçili olay günü yaşananları şöyle anlattı:

“Hortum olunca herkes kaçıyor. O da çocuk tabii. Durup hortuma bakıyor. Kimse ona yardım etmiyor. Kimse ona ‘kaçalım’ bile demiyor. O da çocuk; bahçenin ortasında duruyor. Hortumun bir çatıdan uçurduğu sac gelip kafasına değiyor. Sonra yerde hareketsiz yatıyor. Kızım orada yaşamını yitirmiş. İmkanım olsa onu oraya götürür müydüm? Maddi durumumuz olmayınca mecburen gittik. Kaldığımız yer çadır değildi. Ancak ev de değildi. Kaldığımız yer baraka gibi bir yerdi. Üstü sac ile kaplıydı. Zaten oraya da kira ödüyorduk. Günlüğümüz 60 ya da 70 liraya geliyordu. Bütün çocuklarım küçüktü. Beri (Berivan) çalışan tek çocuğumdu. Okuyordu, onu burada yalnız bırakamadığım için yanımıza aldık. Beri de çalışıyordu. İş imkanı olsa, ekonomik gücüm olsa kızımı okuldan çıkarıp gitmezdim oralara. Çalışırken boyu kadar çamura batıyordu. Su ve çamur içinde mecburi çalışıyorduk. İmkan olsa insan onca kilometre uzakta çalışmaya gider mi? 10 çocuğumla bir araca doluşup gidiyoruz. Yolda ya da orada başımıza bir şey gelse bir aile yok olacak. Mecbur olmasak böyle bir yola çıkmazdık.”

Fabrika sahiplerinin kendilerini sürekli işten atmakla tehdit ettiklerini bu nedenle yağmur, çamur demeden çalışmak zorunda kaldıklarını anlattı.

“Diyelim bugün yağmur, fırtına var, ‘bugün çalışamayız’ dediğimizde ‘bir sonraki günde biz sizi kabul etmeyiz’ diyorlardı. Yağmur da yağsa, taş da yağsa çalışacaksınız deniliyordu.

“Fırtına kalktı kızımı aldı götürdü. Yağmurlu günlerde işe gitmeyi reddettiğimizde, içeride kalan paramızdan kesinti yapılıyordu. Bizi işten çıkarmak için bahane arıyorlardı. Zaten sigortamız yok. Günlük çalışıyoruz. Hoşlarına gitmese bahane ile işten çıkarabiliyorlardı. Çalışmak istemediğimiz günlerde ‘fabrikam zarara giriyor’ deyip çalışmamız konusunda zorluyorlardı. Sonunda kızımın hayatına sebep oldular. Günlük zararları için kızım hayatından oldu. Onun hakkını sonuna kadar arayacağım.”

Share.

Comments are closed.