Ana Sayfa Güncel Bayrampaşa Hali'nde işçilerin grevinde silahlı tehdit

Bayrampaşa Hali’nde işçilerin grevinde silahlı tehdit

Bu sabah, İstanbul Bayrampaşa Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde çalışan işçiler düşük ücretler, sigorta ve çalışma saatlerinin düzensiz olması sebebiyle grev kararı aldılar. Direniş kararı karşısında işçilerin birliğinden ve gücünden korkan İstanbul Halciler Derneği (HALDER) Başkan Yardımcısı Muzaffer Dayan, işçileri silahla tehdit etti.

Yaklaşık 6 bin hal işçisi bu sabah itibariyle Bayrampaşa Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde iş yavaşlatma eylemine başladı. İşçiler taleplerini net şekilde sıralarken dükkan sahiplerinin de olduğu derneklerin onlara hiçbir faydasının olmadığını ve işçiler olarak birlikte direneceklerini ifade ettiler. Direnişçiler ıslıklar ve alkışlarla hal yönetimini istifaya çağırdılar. Yaptıkları açıklamada başlıca taleplerini; 1,5 lira olan kasa taşıma ücretinin 2,5 liraya çıkarılması, sigortalarının yapılması ve çalışma saatlerinin düzenlenmesi olarak sıraladılar.

İşçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için yaptıkları direniş karşısında sabah saatlerinden itibaren hale çok sayıda polis gönderildi ve direniş engellenmeye çalışıldı. İşçiler bütün kararlılıklarıyla direnişlerini sürdüreceklerini ve saat 23.00 itibariyle iş yavaşlatmayı, greve dönüştüreceklerini belirttiler.

Direnişin diğer tarafı olan ve istifaya çağırılan hal yönetimi sessizliğini korurken HALDER yönetimi direnişi tehditle kırmaya çalıştı. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, HALDER Başkan Yardımcısı Muzaffer Dayan işçileri görüşmeye çağırdı. Dalyan, AKP Esenler Meclis üyesi Şubat Dalgalı’nın da olduğu görüşmede direnişçi işçileri “Sizi mermi manyağı yaparım“ diyerek silahla tehdit etti.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler