Bakırköy Belediyesi işçileri TİS hakları için eylem yaptı

0

Bakırköy Belediyesi işçileri TİS hakları ve işten atılan işçilerin geri alınması talebiyle CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde eylem yaparak “Gücümüzü ve sabrımızı kimse sınamasın. Gerekirse eylemimizi Ankara’ya taşırız” dedi.

CHP’li Bakırköy Belediyesi’nde 3 yıldır toplu sözleşme imzalanmaması nedeniyle DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şube üyesi işçilerin eylemleri devam ediyor.
Bakırköy Belediyesi işçileri bugün CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde toplanarak uyarı eylemi yaptı.
“Bakırköy Belediye İşçileri Olarak Toplu Sözleşme Hakkımızı İstiyoruz” yazılı pankart açan işçiler “İnsanca Çalışmak Ve İnsanca Yaşamak İstiyoruz”, “Bakırköy Belediye İşçilerinin Sözleşme Hakkı Gasp Edilemez”, “İşçinin Hakkını Yiyen Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu”, “Ücretlerimiz Ve Yemek Paramız Düşürülemez”, “Bakırköy Belediyesi’nde İşten Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Bakırköy Belediyesi İşçileri Kuralsız Ve Güvencesiz Çalıştırılamaz”, “Bakırköy Belediyesi’nde Yemek Ücreti 5 TL Günde İki Simit Hakkımız Var” yazılı dövizler taşıdı. “Toplu Sözleşme Hakkımız Engellenemez”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Direne Direne Kazanacağız”, “İnsanca Yaşamak İstiyoruz”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganları atılan eylemde basın açıklamasını Genel İş Sendikası Şube Mali Sekreteri Süreyya Doğan okudu.

“Gerekirse Eylemi Ankara’ya Taşırız”

Bakırköy halkına hizmet eden Bakırköy Belediye işçileri olarak 2018 yılından beri yapılmayan toplu iş sözleşme için her alanda mücadeleyi sürdürdüklerini Bakırköy Özgürlük Meydanı‘nda her Salı ve Perşembe günü sorunlarımızı haykırdıklarını aktaran Doğan, “Bugün de Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Binası önündeyiz. Bakırköy‘de arayıp bulamadığımız, Hak, Hukuk, Adalet, Demokrasi ve Özgürlüğü, CHP İstanbul İl Binası önünde aramaya geldik. Ve gerekirse bu taleplerimizi Ankara ‘ya, CHP Genel Merkez önüne kadar taşıyacağız” dedi.

“Kerimoğlu Halka Hizmet Etmek Yerine İşçiye Zulmediyor”

Bakırköy halkına hizmet etmek amacıyla seçim meydanlarında çeşitli vaatlerle, demokratik söylemlerle, hak, hukuk, adalet, demokrasi ve özgürlük vurgusuyla konuşmalar yaparak, vatandaştan oy isteyen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun geçmişte söylediklerini unutarak, asıl görevi Bakırköy’e hizmet etmekken, yapması gereken asıl işlerini bırakarak, bütün gün vatandaşa hizmet sunan işçilere baskı ve zulüm yaşatmakta olduğunu söyleyen Doğan, “Bizler emeğimize, alın terimize, ve insan onuruna yaşarış bir hayat sürdürmek, ilçemizi yaşanır örnek bir kent haline getirmek için ekonomik zorluklara, salgın hastalıklara aldırış etmeden çalıştığımız halde, Bakırköy Belediyesinde çalışanlara karşı yapılan bu zulme karşı her gün değişik alanlarda mücadele etmek zorunda bırakılmaktayız” dedi.

“İşçiler De Halk Da Umurunda Değil”

“Bu salgın hastalık döneminde kaç tane işçi salgına yakalandı? Kaç tane işçi hayatını kaybetti?” diye Belediye Başkanı Kerimoğlu’na seslenen Doğan “İşçiler onun umurunda değil. Bakırköy halkı da hiç umurunda değil. Onun umurunda olan tek şey, yapılacak olan ihalelerdir” dedi.

“2 Milyon Dolarlık Sarayda Oturup İşçiye 5 TL Yemek Parası Veriyor”

Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu sosyal medya yada değişik alanlarda konuşma yaparken, sosyal adaletten, eşitlikten, demokrasiden, yoksulluktan, haktan, hukuktan ve adaletten bahsettiğine dikkat çeken Doğan, “Ama kendisi 2 milyon dolar değerindeki deniz manzaralı Pruva 34 ‘teki sarayında otururken, biz işçilere günlük 5 lira yemek parasını hak görmüştür. Ücretlerimizi düşürmüş ve toplu sözleşmemizi yapmamıştır. 2018 de 120 milyon olan yıllık personel gideri 2020 yılında 90 milyona düşmüştür. Çalışanlar üzerinden her yıl 30 milyon kâr etmiştir. İstanbul da sözleşme engelleyen, sözleşme yapmayan tek belediye olarak, işçi düşmanlığı, emek düşmanlığı ve emek sömürüsü yapan tek Belediye Başkanı olarak basına düşmüştür” dedi.

“Söylem Avrupa Uygulama Afrika”

Sendikal hak ve özgürlükler konusunda CHP’nin söylemlerine de işaret eden Doğan, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu‘nun yaptıklarının CHP söylemlerinin tam tersi durumunda olduğunu belirterek. “Bakırköy’de söylemler Avrupa, ama ne yazık ki uygulamalar Afrika” dedi.

“Gücümüzü, Sabrımızı Hiç Kimse Sınamasın”

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu‘na seslenen Doğan “Biz işçilerle uğraşma, bizim ekmeğimizle aşımızla oynama, sabrımızı ve inancımızı hiç sınama, Bakırköy işçilerinin anayasal hakkı olan toplu sözleşmelerini yapın. Keyfi olarak işten attığınız işçileri geri alın . Ücretlerinde kesinti yaptığınız işçilerin ücretlerini eski haline getirin. İşçiler üzerinde yaptığınız baskılara tehditlere son verin .Sendikalı olma hakkımıza saygı gösterin” dedi.

“CHP de Sorunlarımızın Muhatabıdır”

“Bülent Kerimoğlu‘na ‘Dur’ demeyen yada diyemeyen Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerine de seslendiğini belirten Doğan “Partili bir Belediye Başkanının yaptığı olumlu çalışmalar nasıl partiye mal oluyorsa, yaptığı olumsuzluklar da partiye mal olmaktadır. Dolayısıyla, yaşadığımız sorunların bir muhatabı da CHP’dir” dedi.

Çalışma barışının korunması, sorunların masada konuşularak çözülmesi, Bakırköy ilçesinde işçilerin huzurlu mutlu bir çalışma ortamında yaşamlarını sürdürmeleri için aylardır mücadele ettiklerini, sorunların zaman kaybetmeksizin çözülmesini isteyen Doğan sözlerini “Sorunlarımız masada çözülsün. Aksi taktirde meydanlarda, sokaklarda, alanlarda ve her yerde hep bizleri görmeye devam edeceksiniz. Bakırköy Belediyesi işçilerini her an ve her zaman herhangi bir yerde farklı durumlarda ses çıkarırken görebilirsiniz. İstediğimiz sadece demokratik ve anayasal taleplerimizin yerine getirilmesidir” diyerek tamamladı. İşçiler taleplerini ifade eden sloganlarla eylemi sonlandırdı.

Share.

Comments are closed.