Bakanlık açıklamasına göre 3.havalimanı inşaatinde 27 işçi öldü

0

İstanbul 3. havalimanı inşaatında bugüne kadar 400 işçinin iş cinayetinde hayatını kaybettiği ve ailelerine sus payı olarak 400.00 TL verildiği iddialarının meclis gündemine taşınmasının ardından konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklama yaptı ve SGK kayıtlarına göre 27 işçinin öldüğünü belirtti.  İşçilerin kötü çalışma ve barınma koşullarının yansıtılmadığı, iş cinayetlerinde yaşamını kaybeden işçilerin birer rakamdan farksız görüldüğü açıklamanın ilgili kısmında şöyle denildi:

“İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi’”nin yürüttüğü 3. Havalimanı İnşaatında, çalışmaların başladığı Mayıs 2015 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre sağlık sorunları ve trafik kazası vakalarının da yer aldığı olaylarda 27 emekçimiz hayatını kaybetmiştir.

İlgili projenin başladığı tarihten itibaren görevlendirilen Bakanlığımız İş Müfettişleri, 3,5 milyon metrekare büyüklüğünde ve 30 bini aşkın çalışan bulunan inşaat sahasında denetim faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir.”

 

Share.

Comments are closed.