Ana Sayfa Güncel Bağımsız Maden-İş, Polyak Madencilik'te üyelerine yönelik tehdide ilişkin açıklama yaptı

Bağımsız Maden-İş, Polyak Madencilik’te üyelerine yönelik tehdide ilişkin açıklama yaptı

Polyak Madencilik’te çalışan Bağımsız Maden İş Sendikası’na üye maden işçilerine yönelik silahlı tehdit ve üyelikten istifa baskısı uygulanmıştır. Polyak patronları bununla yetinmeyip işçileri gruplar halinde adliyeye götürerek devam eden arabuluculuk sürecinden geri çekilmelerine zorlamıştır. Konuyla ilgili Bağımsız Maden İş Sendikası sitesinden yayınlanan açıklamayı paylaşıyoruz. 

İzmir Kınık’ta bulunan Özyeğin ailesine ait Fiba Grubuna bağlı Polyak Madencilik’te çalışan Bağımsız Maden İşçileri Sendikası üyeleri ve diğer bazı işçilere ayrımcılık yapılarak kömür ve ikramiye alacaklarının ödenmemesi nedeniyle 66 üyemizle ilgili arabuluculuk başvurusu yapılmıştır.

Başvuru sonrasında atanan arabulucuların şirketi araması ve hukuki sürecin başladığının belirtilmesiyle birlikte işverenler isimlerini tespit ettikleri işçileri tek tek görüşmeye almış, işten atmakla tehdit etmiştir. Bununla da yetinmeyen işverenler tüm üyelerimizi sendikadan istifaya zorlamış birçok üyemiz istifa etmek zorunda kalmıştır. İstifa eden sendikamız üyesi işçiler aynı zamanda gruplar halinde adliyelere götürülerek arabuluculuk başvuruları geri çektirilmiştir. Birçok işçiye sendika avukatlarımızın bürosu arattırılarak arabulucuya başvurma talepleri olmadığı iletilmiştir.

İşveren temsilcisi Serkan Bahçekapılı 9 Nisan 2021 günü işçileri iş yerinde toplamış, güvenlikler, Öz Maden İş Sendikası yetkilileri ve silahlı kişiler eşliğinde işveren tarafından arabuluculuk başvurusu yapıp vazgeçmeyenlerin işten atılacağı ifade edilmiş, sendikadan zorla istifa ettirilmiş ve arabulucu başvuruları geri çektirilmiştir. Bunlara ek olarak arabuluculuk başvurusu yapan sendikamız avukatları hakkında ; işçinin böyle bir talebi olmadan arabuluculuk başvurusu yapıldığı ileri sürülerek tutanaklar hazırlanmış ve işçilerin çoğuna zorla imzalatılmıştır. Bu haliyle işverenlik yetkileri açıkça kötüye kullanılarak ve suç sayılır hareketlerde bulunmaktan çekinmemişlerdir.

Türkiye’nin saygın iş insanları olduklarını ifade eden başta Özyeğin ailesi olmak üzere Fiba Holding ve Polyak Madencilik yetkililerine bir kez daha sesleniyoruz ; yetkili olarak atadığınız Serkan Bahçekapılı, Serkan Öz olmak üzere, bir işveren davranışından ziyade organize suç örgütü gibi davranan çeteci, mafyavari tavırlarda bulunan, işçilere zorbalık yapan bu kişileri derhal bu davranışlarından vazgeçirin.

Sendikamıza ve üyelerimize yönelik kurduğunuz baskılarla bizleri yıldıramazsınız. Hakkımızda tutulan tutanaklar yapacağınız şikâyetler bizim için onur nişanesidir. İşçilerin haklı talepleri karşısında işverenlerin türlü hileli davranışlarıyla hakkının ödenmediğini, hakkının gasp edildiğini tespit ettiğimiz her yerde bu hukuksuzlukların karşısına dikileceğimizden hiç şüpheniz olmasın.

İşçiyi baskıyla, tehditle her türlü hile ve suç sayılır davranışlarla sindirmeye çalışan işverenler hakkında her türlü hukuki başvuruyu yapacağımızı da buradan duyuyoruz. Kınık Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

BAĞIMSIZ MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI

Direnişçi Bağımsız Maden İş Sendikası’nın ve patronların alçakça tehditlerine maruz kalan maden işçisi kardeşlerimizin yanındayız. Hiçbir baskı ve tehdit maden işçilerini yıldırmaz, örgütleme ve  mücadele daha güçlü devam edecektir.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler