Babacanlar Kargo direnişçilerine patron saldırısı

0

Antep’te kurulu bulunan Babacanlar Kargo’daki direnişçi işçilere patron ve çeteleri saldırdı. Dün (27 Şubat) sabah saatlerinde direniş alanına gelmek üzere olan direnişçi işçilere yönelik saldırı gerçekleştiren Babacanlar patronu ve adamları, Adem Kaplan adlı işçiyi darp etti. Kaplan, darp sonucu hastaneye kaldırıldı ve 5 gün iş göremez raporu aldı.

Yeni Demokrasi gazetesi haberine göre; Babacanlar Kargo işçileri, güvencesiz, düşük ücretler ve günde 13-14 saati bulan ağır çalışma koşulları nedeniyle TÜMTİS’e üye oldular. Patron ise işçileri tehdit ederek, baskı ve zor yoluyla sendikadan istifa ettirmeye çalıştı. İşçilerin istifa etmeyi kabul etmemesi üzerine de 26 Ağustos 2017 tarihinde yakın akrabaları ve diğer adamları ile birlikte saldırıp darp ederek TÜMTİS üyesi 9 işçiyi işten çıkardı. Bunun üzerine şirketin merkezi önünde direniş başlatıldı ve direniş 179 günden bu yana devam ediyor.

Patronun sendika düşmanlığı direniş süresince de devam etti. Direniş devam ederken şiddet kullanan, işçileri darp eden kendisi olduğu halde işçileri suçlayan beyanlar içeren ihtarnameler göndererek kışkırtıcı tutum ve davranışlarını sürdürdü. Saldırıp darp ettiği ve işten çıkardığı için işyeri önünde bekleyişini sürdüren işçileri OHAL’den faydalanarak asılsız gerekçelerle şikâyet etti.

Direnişi kırmak için kaçak işçi çalıştırmaktan da kaçınmayan patron, işten çıkardığı sendika üyesi işçilerin yerine Suriyeli işçileri getirerek kayıt dışı bir şekilde çalıştırdı. TÜMTİS’in gereken işlemlerin yapılması için yetkili merci ve kurumlara yaptığı tüm başvurular ise sonuçsuz kaldı.

Babacanlar Kargo patronu, son bir adım olarak dün sabah saatlerinde direniş alanına gelmekte olan sendika üyesi işçilere saldırıp darp etti. İşçilere yönelik şiddet, sağlık raporlarıyla kanıtlandı.

Saldırının ardından yazılı bir açıklama yapan TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu, şunları ifade etti: “Babacanlar Kargo işvereninin işçilere yönelik bu eylemi sendikal hak ve özgürlüklere yapılmış açık bir saldırıdır. Başta konfederasyonumuz olmak üzere tüm sendikaları, emek ve meslek örgütlerini Babacanlar Kargo işçilerinin mücadelesine destek vermeye, sendikal hak ve özgürlüklere yöneltilmiş bu saldırı karşısında tutum almaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.”

Share.

Comments are closed.