Aziz Kocaoğlu ve Erdoğan işbirliği: İZBAN grevi yasaklandı!

0

İZBAN’a bağlı işyerlerinde 10 Aralık gününden beri devam eden grev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan kararla “60 gün ertelendi”.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD ortak kuruluşu olan İzmir Banliyö Ağı’nda çaışan ve Türk-İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası’na üye işçiler 29 gündür grevdeydi. Dün gece Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile grev 60 gün ertelendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile engellenen grev  için gerekçe olarak “şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu niteliklikte görüldüğü” ve Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63. maddesi gösterildi.

Kanı Beko şaşırtmadı: “İZBAN grevi amacından saptırıldı”

Eski DİSK Genel Başkanı grev süresinde yaptığı açıklamada; “Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir’de ulaşımın felç olması ve Büyükşehirin beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir. Bu sorunun asıl sorumlusu Ulaştırma Bakanlığıdır, AKP iktidarıdır” demişti.

Aziz Kocaoğlu: “Grevi sadece İzmir’de yapmak aklımıza farklı senaryolar getiriyor”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu İZBAN grevinin 4. gününde yaptığı açıklamada; “Aday olsaydım İZBAN’a %22 bile vermezdim” demişti. Asgari ücrete gelen zam üzerine ise AKP-CHP’nin işveren tarafı olduğu grev için oranlar arttırılmak zorunda kaldı. Aziz Kocaoğlu twitter üzerinden yaptığı açıklama da; ” İZBAN için %30 zam teklifimiz kabul edilmedi. Verilebilecek en iyi rakamları önermemize rağmen ısrarla olumsuz cevap alıyoruz. Maalesef bir dayatma ile karşı karşıyayız. Grev haktır ama bunu sadece İzmir’de yapmak, aklımıza farklı senaryolar getiriyor” dedi. Grevdeki işçiler ise Aziz Kocaoğlu’nun %30’luk bir teklif ile gelmediğini, TİS sürecinin oranlar üzerinden işletilmesinin kamuoyunu yanıltmaya neden olduğu söyledi.

Aziz Kocaoğlu istedi, Cumhurbaşkanı gerçekleştirdi

İZBAN işçilerinin sürdürdükleri grev boyunca Kani Beko ve Aziz Kocaoğlu yanında pekçok insan tarafından, AKP’nin çıkarına hizmet etmek ile suçlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün gece Resmi Gazete’da yayınladığı karar ile bu iddiaları kökten çürüttü ve grevi yasakladı. 60 gün erteleme kararı sonucunda, 60 gün Toplu İş Sözleşmesi imzalanmadığı durumda grev ile ilgili Yüksek Hakem Kurulu karar verecek.

İZBAN işçileri ne istiyordu?

İZBAN işçileri, Toplu İş Sözleşmesi sürecinde talep ettiği iyileştimeler yapılmadığı gerekçesi ile 10 Aralık günü İZBAN önünde greve başlamıştı. İşçilerin grev talepleri ise kamuoyunda yaratılmak istenen spekülasyonlara rağmen şunlardı;

1-%28 net ücet zammı

2-Kilometre Sürüş Tazminatı

3- Vardiya Tazminatı

4- 112 Günlük İkramiye

5- Aile Yardımı

Demiryolu işçilerinin yoğun ve vardiyalı çalışma saatlerine karşı sahip olmak zorunda olduğu tazminat talepleri yanında, asgari ücreti geçmeyen net maaşları için %28 net zam istedi. Demiryol İş Sendikası iş yeri baş temsilcisi yaptığı açıklamada;

“2011 yılından bugüne İZBAN’da makinist olarak çalışmaktayım. 170 gündür süren Toplu Sözleşme Süreci’nin ardından greve başladık. Oranlar üzerinden açıklama yaparak kamuoyunun İZBAN üzerinde baskı yaratması amaçlanıyor. Bizleri ücretleri çok düşük olduğu için oranlar üzerinden açıklama, sanki büyükler zamlar verilmiş gibi bir algı yaratmaktadır. Bizim en düşük maaş alan arkadaşımız 1453 lira alıyor ve buna 2070 lira talep ediyoruz. İstediğimiz ücret de Kılıçdaroğlu’nun belediyelerde uygulayacağını söylediği 2.200 liralık asgari ücretten düşük kalıyor. En yüksek alan arkadaşımız ise 1890 lira alıyor, biz de bu arkadaşımız için 2.360 lira talep ediyoruz. Bu talepler olursa %28’lik zamma tekabül ediyor. Bize teklif edilen %26’lık oran, net ücret üzerinden %16-18’lik bir artış anlamına geliyor. Asgari ücrete zaten %21 oranında zam yapıldı. Bize uygulanan zam %5’in altında kaldı. Yaptığı açıklamada %30’luk bir öneri ile geldiğini söylemiş. Eğer biz kabul etseydik, TCDD’ye bunu söyleyeceğini yazmış. Biz %30 üzerinden bir görüşme yapmadık, o teklif bize gelmedi ve twitter hesabından halka açıkladı. Ayrıca %30 zam bizim talebimizi karşılamıyoruz. Bizim anlaşma zeminimiz oransal zam ile olamazdı. Yapılan açıklamada, İzmir’de oyunlar dönüyor, dedi. İZBAN işçisinin siyasetle bir alakası yok, ne oyunu dönecek?”

 

Share.

Comments are closed.