gününde

Aydın Direnişçileri: 19 Temmuz’a kadar bu iş çözülmezse Ankara’ya yürüyeceğiz

0

Bundan tam 1 yıl önce, CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Aydın İmar A.Ş bünyesinde çalışan 8 işçi Sosyal-İş sendikasına üye oldukları için işten çıkarıldı. Atılan işçilerden ikisi bir yıldır Belediye binası önünde direniyor ve seslerini duyurmaya çalışıyor.

Bir yıldır süren direnişle birlikte devam davaların sonucunda iş mahkemeleri, işçilerin haksız ve hukuksuz yere işten çıkarıldıklarını tespit ederek işe iade edilmelerine karar verdi. Fakat buna rağmen Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve heyeti işçilerin anayasal hakkını gasp etmekten vazgeçmeyip yanlışta ısrar ederek mahkeme kararını temyize götürdüler.

Hem CHP’den hem Belediye’den yetkili kişiler defalarca bu rezilliği çözeceklerine dair söz vermelerine rağmen bugüne kadar somut hiç bir adım atmadılar. Belediye seçimlerine kadar bolca emek ve adalet propagandası yapan CHP Aydın işçilerine verdiği sözü yerine getirmedi. Bugün aileleri ile birlikte basın açıklaması gerçekleştiren direnişçiler 19 Temmuz’a kadar Özlem Çerçioğlu ve CHP yetkililerine süre verdiklerini eğer önümüzdeki Cuma gününe kadar fiili bir çözüm getirilmezse direnişlerini Ankara’ya taşıyacaklarını kamuoyuyla paylaştılar. İşçiler açıklamasında şu sözlere yer verdi;

Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu, o koskoca sarı binanda oturuyorsun diye koca binanın başındayım diye övünüp sağda solda kibirleniyorsun. Madem bu kadar büyüksün iki tane işçi için midir bu kadar kibrin? Buradan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ve onun bağlı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi yetkililerine sesleniyoruz. Eğer sessiz kalmaya devam ederseniz iki tane haklı işçinin sesine ses olmazsanız sağda solda emekçi naraları atıp işçiden emekçiden yanayız diye bağırıp çağırıp burada gerçek emeğe sahip çıkmazsanız bundan sonra biz burada durmayacağız. Buradan herkese sesleniyoruz 19 Temmuz’a kadar bu iş için lafla değil fiilen bir şeyler yapılmazsa biz buradaki eylemimizi Ankara’ya taşıyacağız. Bizim tek derdimiz ay sonunda çoluğumuza çocuğumuza helal lokma götürmek. Bizler bileğimizin gücüyle alnımızın teriyle ekmeğimizi kazanmak istiyoruz. Eğer sessiz kalmaya devam ederseniz her koşulda karşınızda bizi göreceksiniz. Bundan emin olun.

Share.

Comments are closed.