ASFA ve ENKA firmaları işçileri kandırdı, işçiler sınır dışı edildi

0

Sırbistan’a askeri lojman inşaatında çalıştırılmak için götürülen işçiler, üç ay çalıştırıldıktan sonra hiçbir ücret alamadan sınır dışı edildi.

ASFA ve ENKA firmaları aracılığıyla Sırbistan’a çalıştırılmak üzere götürülen işçiler, önce firmalar tarafından kandırıldı. Tüm yasal işlemlerin gerçekleştirildiği söylenerek götürülen işçiler, çalışma vizeleri olmadığı için turist vizesi ile çalışmak zorunda bırakıldı. Aylarca kötü çalışma koşullarına katlanarak çalıştırılan işçiler, maaşlarını da alamadı. Sırbistan Belgrat Konsolosluğu’nunda yardımcı olmadığı işçiler, Türkiye medyasına bir mektup yazarak dayanışma istedi.

“22 Eylül’de 12 işçi arkadaşımla ASFA ve ENKA aracılığıyla, pandemi döneminde canımızı hiçe sayarak ekmek parası kazanmak için geldik. Uçak bileti için pasaport fotoğraflarımızı isteyince gerekli evrakları alıp almadıklarını sorduk, her şeyi hallettiklerini, eksiklerin 10 gün içinde tamamlanacağını söylediler. Çalışmaya başladık ve 10 günlük süre doldu. Ama sürekli bizi oyaladılar. 3 ay boyunca turist vizesiyle çalışmak zorunda kaldık. Bu süre içerisinde Türkiye’den işçi getirmeye sürekli devam ettiler.

Yemekleri yenmiyor. Botlarımız delik, ayaklarımız su içinde. Yağmur çamur demeden bizi işe çıkardılar. Çıkmak istemediğimizde ise bizi önce psikolojik baskıyla ve sürekli çalışma iznimiz olmadığı için bir kuruş vermeden kapı dışarı atmakla tehdit ettiler. Bize ‘Bilet dahi almadan, valizlerinizi sürüye sürüye yaklaşık 300 kilometre yolu yürüyerek göndeririz’ dediler. Biz de alın terimiz ve çocuk çoluğun rızkı için, bu ülkeye geldiğimiz için sesimizi çıkaramadık ve çalışmak zorunda kaldık.

Çok mağduruz. Ailelerimiz Türkiye de korku ve endişe içinde. Biz de burada korku ve endişe içerisindeyiz. Turist vizemiz doldu. Her an sınır dışı edilmek üzereyiz. Haklarımızı vermeden bizi sınır dışı edecekler. Burada insanları 3 ay köle gibi çalıştırıp sonra sokağa atıyorlar. Biz Türkiye vatandaşı olarak Sırbistan Belgrat Türk Konsolosluğunu aradık. Onlar da bize oturum, çalışma izni olmadığından ve İŞKUR üzerinden gelmediğimiz için yardımcı olmayacaklarını söyleyip ‘Geçmiş olsun’ dedi.”

 

Share.

Comments are closed.