Ana Sayfa Güncel Amazon tanrıları sömürü istiyor; depocular direniyor!

Amazon tanrıları sömürü istiyor; depocular direniyor!

Ceva Logistics bünyesinde faaliyet gösteren Amazon Deposu, Nakliyat-İş ve DGD-Sen ile sendikalaşan, sefalet ücretlerini, mobbingi, ağır çalışma şartlarını kabul etmeyen işçileri işten çıkarıyor!

Amazon Gebze Depo’da yaklaşık 1000 işçi, bir ay önce giderek azalan maaş zamlarına, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili ihmallere, bozuk çıkan yemeklere, ağır çalışma koşullarına ve şiddetli gözetleme, muhbirleştirme ve mobbinge karşı bir araya geldi. Aralarından bir temsilci grubu belirleyen işçiler, temsilciler aracılığıyla Amazon Depo yetkilileriyle görüşme talebinde bulundu. İşçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili önlemleri ihmal eden Amazon Depo yetkilileri görüşmeye gelen işçileri tehdit etti, yapılacak zamlarla ilgili birtakım görüşmeler yapmaları gerektiğini söyleyerek işçileri oyaladı.

Yaklaşık 1 ay boyunca yetkililerden taleplerine ilişkin geri dönüş alamayan ancak yetkililerle müzakere zeminini de korumaya çalışan işçiler 4 Ağustos Perşembe günü temsilcileri aracılığıyla yeniden görüşme talebinde bulundu ancak karşılık alamadı. Aynı gün, gece vardiyasına gelen işçiler yetkililer tarafından tek tek görüşmeye çağrılarak depo değişikliği yapma baskısıyla karşılaştı. Amazon Depo içerisinde dağıtılan kredilerle borçlandırılmış işçilerin bir kısmı depo değişikliği dayatmasını kabul etmek zorunda kaldı. Bunun üzerine depo değişikliğini kabul eden işçiler, yeni depoya gitmek üzere yola çıkmışlarken yarı yoldan geri çağrıldı ve Sancaktepe’de, Esenyurt’ta ya da başka ilçede depoya gitmedikleri takdirde çıkışlarının verileceği söylenerek işi bırakmaya zorlandı. Bu haysiyetsizlikle de kalmayan depo yetkilileri, işçileri bir arabaya bindirip gecenin bir vakti evlerine ulaşamayacakları bir yerde ortada bıraktı.

Bu izansızlıkla 35 işçiyi işten çıkaran Amazon Gebze Depo, işten çıkardıkları ve halihazırda çalışan işçilere göz dağı vermeye çalışarak “Biz izin vermeden bu depoya değil sendik Allah bile giremez. Ancak bizim onayımızla sendikaya üye olabilir, ancak bizim onayımızla çalışmaya devam edersiniz” dedi ve ellerinde liste olduğunu ve işten çıkarmaların devam edeceğini söyledi. Bunun üzerine işten çıkarılan 35 işçi, hem kendi haklarını hem de çalışma arkadaşlarının haklarını almak için DGD-Sen eşliğinde depo önünde direnişe geçti.

SENDİKAL BASKILARA, SÜRGÜNLERE, İŞTEN ATMALARA, MOBBİNGE SON VER AMAZON! pankartı taşıyan işçiler haklarını söke söke alacaklarını söylüyor. Talepleri;

* Sendikalı işçilere yönelik mobbing, sürgün ve işten atma tehditlerine son verilecek

* İşçilerin sendikalaşma hakkı gasp edilmeyecek

Olan işçiler bu talepler kabul edilmediği takdirde depoyu kitleyeceklerini, bunu yapabilecek örgütlü güce sahip olduklarını yetkililere hatırlatıyor!

Biz de bu vesileyle Amazon Depo yetkililerini uyarıyoruz. İşçileri köleniz yapamayacaksınız, örgütlü mücadelenin karşısında kimse duramaz!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler