gününde

Altın İplik’te eylemler devam ediyor

0
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Altın İplik Fabrikası’nda işçiler 11 aydır maaşlarını parçalı ve eksik alıyor. Bu durum üzerine dün işveren ile bir görüşme gerçekleştirildi ve işveren ekonomik krizi bahane ederek maaşlarının %25’ini yatırabileceklerini söyledi. İşçiler ise bunun üzerine dönüşümlü olarak “iş yerini terk etmeme” eylemine başladı.

Çerkezköy’de yer alan Altın İplik Fabrikası’nda işçiler maaş ödemelerinden kaynaklı ve 11 aydır süren aksamalar üzerine “iş yerini terk etmeme” eylemine başladı. 12 Mart günü sabah saatlerinden itibaren başlayan eylemler hala devam ediyor. Altın İplik Fabrikası’nda işçiler 1 senedir TEKSİF Sendikası’na örgütlenme faaliyeti yürüttü. Yetki Belgesi için yeter sayısına ulaşmaları üzerine ise patron yetki belgesine itiraz etti. Anayasal hakları olan sendikal hakları da ellerinden alınan işçiler ise dün eyleme geçti.

“Yemekhaneyi terk etmediler”

Altın İplik Fabrikası’nda bine yakın işçi çalışmakta ve işçiler vardiyalı şekilde fabrika içinde eylemliliklerine devam ediyor. Patronun çeyrek maaşlık teklifini kabul etmeyen işçiler 12 Mart sabah saatlerinden beri fabrika içinden ayrılmadı. Dün işçiler patron ile görüşme taleplerinin kabul edilmemesi üzerine yemekhaneyi terk etmediler. Müdürlerin açıklama yapmasına izin vermeyen işçiler sonrasında da yönetim binası önünde eyleme geçti.1

“Maaşlarımız ödenmezse olacaklardan biz sorumlu değiliz”

Dün başlayan eylemlilikler ardından işveren işçilere, isteyen işçilerin tazminatlarını alıp ayrılabileceği konusunda teklifte bulundu. İşçiler ise bu teklifi kabul etmeyerek tüm maaşlarının eksiksiz yatırılmasını talep etti. Şu an fabrika içinde üretim dönüşümlü olarak devam ederken, bir çözüm bulunmaması halinde işçiler üretimi durduracaklar.

Share.

Comments are closed.